Att få eller bli en mentor

Att få en mentor
Vill du utveckla dig själv, din affärsidé och ditt företag? Är du beredd att avsätta tid och engagemang?
 
Som adept får du en personlig samtalspartner med erfarenhet från näringslivet. De kan ge dig ökat självförtroende, stärkt beslutsförmåga, strukturerad affärsidé, bättre lönsamhet, större omsättning, nya affärskontakter och mycket mera. Du har helt enkelt större chans att lyckas som företagare.
 
Anmäl ditt intresse eller läs mer på www.mentoregetforetag.se
 
 
 
Att bli mentor
Har du erfarenhet av affärsutveckling och ledarskap samt ett uppriktigt intresse för människor och företagsamhet? Vill du på ideell basis hjälpa de nya företagarna?
 
Som mentor bidrar du till de nya företagens lönsamhet och tillväxt samtidigt som du själv utvecklas. Din hjälp behövs för att stärka de nya företagarna och göra Sverige till ett företagarland.
 
Anmäl ditt intresse eller läs mer på www. mentoregetforetag.se

Mentor Eget Företag, södra Hälsingland
ALMIS mentorprogram startade den 9/11 och pågår fram till den 8/11 2012.
Det är 12 mentorer och 12 adepter från Bollnäs och Söderhamn som nu träffas kontinueligt under året. Enskilda träffar varieras med gemensamma möten med intressanta föreläsare.
 
Det är Bollnäs Näringslivskontor som i samverkan med ALMI genomför programmet.
Möjligheternas kommun
Vi vill berätta hur det är att bo, arbeta och besöka Bollnäs - möjligheternas kommun i hjärtat av Hälsingland.
Åkare Bollnäs Norr Bonde Hantverkare Träkillar
Bollnäs Kommuns logotyp med länk till startsidan Pratbubbla med texten Hej, vem är du?