Dans får flickor att må bättre

Personer som dansar med händerna i luften.

Projektet Dans för hälsa ger goda effekter, det visar en utvärdering som gjorts under hösten. Projektets mål är att stärka deltagarnas hälsa, självförtroende och aktivitetsnivå genom dans.

Det bästa har varit att träffa nya människor, få dansa och inte tänka på något annat. Avslappningen har också varit magisk! Jag mår så mycket bättre nu än innan jag började. Förr var jag nere på botten, nu är jag nästan på toppen, säger en av deltagarna .

Den psykiska ohälsan bland unga tjejer ökar, statistik visar att 50–60 % av flickor i åldrarna 13–15 år regelbundet upplever nedstämdhet, stress och psykosomatiska symtom. Projektet Dans för Hälsa i Bollnäs hjälper flickor att må bättre.

– Dans för hälsa är en kravlös, lustfylld och individanpassad aktivitet som erbjuder deltagarna en trygg plats för rörelseglädje och gemenskap, där de får möjlighet att stärka sin självkänsla och sitt psykiska välbefinnande, säger Annika Lans, projektledare för projektet Dans för hälsa i Bollnäs.

Några erfarenheter från Dans för Hälsa i Bollnäs

  • En deltagare rapporterade en dramatisk minskning på en depressionsskala, från 82 % till 18 %, vilket innebär att hon nu befinner sig utanför riskzonen för depression.
  • En annan deltagare uttryckte att hon inte längre självskadat sedan hon började dansa och att hon nu känner sig betydligt mer positiv och livsglad.
  • Flera deltagare vittnar om ökad självkänsla, minskad blyghet och en känsla av att ha vuxit som individer.

Projektet, som bygger på ett forskningsbaserat koncept och genomförs på flera håll i Sverige, har även som mål att öka deltagarnas fysiska aktivitetsnivå och minska behovet av stöd från elevhälsan. Dessutom eftersträvas långsiktiga effekter i form av ökad livskvalitet och minskad belastning på vård och skola.

Genom en anonym enkät till deltagarna har några av dem uttryckt följande om projektet:

Jag tycker att det har varit bra att jag har gått hit i stället för att sitta hemma och inte göra någonting. Det har varit lite utmanande att vara i små grupper och göra saker, men det har hjälpt mig våga prata med andra.

Jag känner att jag har blivit gladare och tycker det är roligt att dansa. Jag har blivit mindre blyg och vågar nu mer än tidigare.

Projektet Dans för Hälsa i Bollnäs kommun genomförs i samverkan mellan barn- och utbildningsförvaltningen och teknik-, service- och fritidsförvaltningen.

Läs mer om Dans för hälsa

Vill du tipsa en tjej om dans för hälsa i Bollnäs
Se en film om Dans för Hälsa Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
www.dansforhalsa.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter från Bollnäs kommun

Sidinformation

Senast uppdaterad:
15 januari 2025 kl. 15.21