Har du fått kliande utslag efter du badat?

Litet barn i UV-dräkt som leker med hink och spade i strandkanten

Om du fått kliande utslag på kroppen efter bad vid stranden kan det vara badklåda.

Badklåda orsakas av fågelparasiter som kan finnas i vattnet vid vissa badstränder då vattnet blir varmare. Parasiterna kan ta sig in i huden och orsaka kliande utslag. Klådan brukar försvinna av sig själv inom en vecka.

Parasiterna (cerkarierna) är små, inte synliga för blotta ögat, och simmar fritt i ytvattnet. De kan "av misstag" angripa en badande människa i stället för en fågel och tränga in någon millimeter i huden, där de dock dör relativt snabbt.

Du kan få kliande utslag som påminner om myggbett. Utslagen brukar komma inom två dygn efter att du har badat. Klådan går över av sig själv, oftast inom en vecka.

Cerkarierna finns mest på grunt vatten och är en orsak till varför barn drabbas mer än vuxna. Badklåda är inte smittsam från person till person.

  • Nu när det varit så varmt väder under en tid är det större risk att få badklåda. För att minska risken är det bra att torka sig noggrant och byta till torra badkläder samt duscha, säger Ulrica Brorén, biträdande förvaltningschef vid miljöenheten.

Du kan läsa mer om badklåda på 1177.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. eller på Folkhälsomyndighetens webbplats. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Fler nyheter från Bollnäs kommun

Sidinformation

Senast uppdaterad:
25 juli 2025 kl. 13.16