Nattågen stannar åter i Bollnäs och Ljusdal

Från och med den 2 februari gör nattågen till och från Jämtland åter uppehåll i Bollnäs och Ljusdal. Beskedet kommer efter en snabb och konstruktiv dialog mellan SJ och Bollnäs, Ljusdals och Ovanåkers kommuner.
Kommunerna fick med kort varsel veta att nattågen skulle sluta stanna i Bollnäs och Ljusdal i december. Tillsammans agerade kommunerna och skickade in en gemensam skrivelse till SJ. SJ återkopplade snabbt och en dialog inleddes där kommunernas synpunkter lyftes fram.
- Vi är väldigt glada över att SJ har lyssnat på våra synpunkter. Det här visar att dialog och samarbete ger resultat, och att nattågstrafiken är viktig för både invånare och besökare i vår region, säger Abdullahi Cadaani (S), kommunstyrelsens ordförande i Bollnäs kommun.
Beslutet innebär att biljetter nu åter går att köpa. Det blir till exempel möjligt att resa sent från Stockholm med avgång 22.40 och ankomst 02.06 till Bollnäs och 03.13 till Ljusdal. Från Åre går nattåget 19.59 med ankomst 00.22 i Ljusdal och 01.19 i Bollnäs.
- Att nattågen åter igen stannar i Bollnäs och Ljusdal betyder mycket för tillgängligheten. Det gör det enklare att resa klimatsmart, både för dem som bor här och för dem som vill besöka Hälsingland, säger Tony Stark, infrastrukturstrateg i Bollnäs kommun.
Läs skrivelsen till SJ pdf, 146 kB, öppnas i nytt fönster. i sin helhet.
Fler nyheter från Bollnäs kommun
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 2 februari 2026 kl. 09.03