Beslut om att samla kommunens verksamhetsstöd

Bollnäs kommunvapen

Nu har kommunstyrelsen i Bollnäs fattat beslut om att stödresurserna i kommunen ska organiseras i en gemensam avdelning. Genomförandet ska ske successivt och förändringen ska vara slutförd senast i mars 2027.

  • Grunden till beslutet är att öka samordningen eftersom vi behöver minska sårbarheten och skapa en mer hållbar organisation. Det handlar om ett likvärdigt stöd för chefer och kärnverksamhet som i sin tur skapar hållbar service till invånarna i Bollnäs, säger Abdullahi Cadaani (S), kommunstyrelsens ordförande.

Succesivt genomförande

Beslutet om att samla stödresurser berör flera verksamheter, det handlar om yrkesgrupper som stöttar verksamheter i olika frågor, till exempel administration, systemstöd, processledning och utveckling. Stödresurserna inom HR, ekonomi, inköp och nämndsadministration är samlade sedan tidigare i Bollnäs kommun.

  • En viktig utgångspunkt är att förändringen ska ske stegvis med löpande uppföljning, för att säkerställa en hållbar arbetsmiljö under processen. Jag har respekt för de farhågor som kommit fram och stor förståelse för att en sådan här förändring kan skapa oro och funderingar. Genomförandet behöver präglas av dialog och delaktighet, med transparent och tydlig kommunikation med de som är berörda, säger Abdullahi Cadaani (S), kommunstyrelsens ordförande

Beslutet innebär att:

  • kommunens stödresurser ska organiseras i en mer ekonomisk fördelaktig gemensam avdelning för att öka samordningen inom kommunen och utveckla ett mer robust och likvärdigt stöd mot chefer och kärnverksamhet
  • kommunchefen får i uppdrag att med dialog och delaktighet med berörda verksamheter, fackliga parter och skyddsombud säkerställa att avdelningen har ett tydligt uppdrag med effektiva arbetssätt och processer samt definiera vilka funktioner som bör ingå
  • förändringen genomförs stegvis med utgångspunkten i en övergripande organisation inom det gemensamma och utvecklade verksamhetsstödet utifrån funktioner/roller och kommungemensamma arbetsuppgifter
  • implementeringen av förändringen ska vara slutförd senast i mars 2027, med delrapport till KS i oktober 2026 samt att det under punkten Allmän aktuell information från kommunalråd och kommunchef lämnas information till kommunstyrelsen när det finns viktig information att lämna i ärendet.

Läs mer om arbetet: Samlat och utvecklat verksamhetsstöd | Bollnäs kommun


Faktaruta: Målbilden med förändringen är att:

  • Arbeta mer samordnat med ett gemensamt arbetssätt
  • Samla kompetens, minska sårbarheten och utnyttja resurser bättre
  • Skapa tydligare strukturer och roller
  • Skapa bättre förutsättningar och ge ett mer likvärdigt stöd till chefer och verksamheter

Fler nyheter från Bollnäs kommun

Sidinformation

Senast uppdaterad:
13 mars 2026 kl. 11.55