Carinas Städ & Tvätt
Carina och Charlotte Subäck möter upp mig vid den ljusa entrén till Carinas Städ och tvätt. Ett företag som erbjuder tjänster inom lokalvård, tvätt och städning för både hem och kontor.

Vi träffar företag och entreprenörer inom olika branscher och presenterar i en intervjuserie som heter ”Hej företagare”. Vill du tipsa om en företagare vi borde träffa?
Visar 35 av 37 nyheter
Carina och Charlotte Subäck möter upp mig vid den ljusa entrén till Carinas Städ och tvätt. Ett företag som erbjuder tjänster inom lokalvård, tvätt och städning för både hem och kontor.
Denna gång besöker vi Företagssupport som har sitt kontor i en vacker byggnad längs Skolallén i Bollnäs.
Vi träffade Klas Ebeling, som är en av få certifierade arborister i vår region.
Sebastian Winskog & Sanne Stenbeck flyttade från 1:an i Årsta till hus i Segersta för fyra år sedan. Det är full fart för familjen som har en 2-åring och väntar tillökning inom kort. Ett av husets rum har byggts till musikstudio, en självklarhet säger båda, vårt gemensamma intresse och passion är musik! Vi skriver och producerar låtar, då är det en lyx att ha så nära till jobbet.
I Bofara strax utanför Kilafors, träffade jag två unga drivna och duktiga entreprenörer på Hälsinge Takspån. Ett företag som grundades i början av 60-talet och som bedriver sin produktion i samma lokaler där de en gång i tiden startade. 2019 tog Petter Klasson över som vd i bolaget, och vid ungefär samma tidpunkt började Nils Englund sin tjänst inne på kontoret som ”samordnare”.
På ett besök i Hå, närmare bestämt Killevippens förskola, träffade jag Angelica, Petra och Therese. De är föräldrar till några av barnen som går på förskolan, men också medlemmar i styrelsen. Killevippens för[1]skola drivs som en ekonomisk förening och är ett föräldrakooperativ. Det innebär att föräldrarna, genom en vald styrelse, fungerar som arbetsgivare till förskolans anställda. Med stort engagemang och glädje berättar tjejerna om verksamheten.
En solig fredag i oktober, träffade jag Patrick Lindberg hemma på gården i byn Björtomta i Rengsjö. Ett tiotal husbilar i olika märken och storlekar står parkerade på gården, i väntan på att bli såld, servad, eller hämtad. Patrick har en bakgrund som mekaniker och säljare, och startade sin verksamhet år 2000.
Apotekschef Åsa Woxberg och hennes team på Apoteket Linblomman på Bollnäs Sjukhus har vi nog alla någon gång kommit i kontakt med. Det är någon utav dessa vänliga själar vi oftast möter när vi behöver mediciner eller andra produkter gällande hälsan.
IVi träffade Tobias Granström som driver Granströms Ljus & Ljus AB, och Lars Bern - ström, anställd sedan många år tillbaka. Lokalen där företaget har både kontor, lager och fordonspark är imponerande stor med sina 1000 kvadratmeter.
Med ett utav Sveriges absolut vackraste lägen finner ni Scandic i viken vid sjön Varpen centralt i Bollnäs. Hotellet byggdes 1989 och slog upp sina portar 1990. Hotellet har i dagsläget 114 rum, 12 konferensrum, restaurang & bar, gym, en fantastisk terrass som vetter mot vattnet och 40 anställda.
Vi fick en pratstund med Peter Zetterlund, som är områdeschef på KlaraBo i Bollnäs. Företaget är ett fastighetsbolag som förvärvar, uppför, äger och förvaltar bostäder. Det grundades 2017 och har huvudkontoret i Malmö. I Bollnäs etablerade sig KlaraBo 2018, då bolaget köpte upp ett stort bestånd av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden (SBB).
Vi träffade Per Norin, ägare och vd på Bok & Tryck i Bollnäs. Ett företag som har sitt ursprung som renodlat bokbinderi, och har funnit i snart hundra år.
I en nyrenoverad och fräsch lokal på Industrigatan i Bollnäs hittar man företaget med det spännande namnet Excidor, vilket fritt översatt betyder att dela, att kapa på latin. Trots att Excidor är ett Bollnäsföretag med kunder över hela världen är de relativt okända här i kommunen.
Bollnäs Bilåtervinning startades 2013 av Samuel Friberg. Företagandet var nytt men inte branschen då Samuel arbetat inom bilåtervinning sedan 2001. Tanken att starta eget hade funnits ett tag, men från början var det med annan inriktning.
På 80-talet utbildade sig Mats Boander till tapetserare. En gedigen utbildning som kräver kreativitet, noggrannhet och känsla. - För att jobba som tapetserare behöver du ha en blick för ”hur det kommer att se ut” när det är klart, säger Mats. Det ligger väl lite i blodet, det här med att jag också valde att utbilda mig till tapetserare.
I Finnfara ca 15 km utanför Bollnäs ligger Gårdstunet. En levande gård med djur och närhet till natur. Gårdstunet besöks för att inta vällagad mat gjord med omsorg och lokalproducerade råvaror eller för att njuta av hembakat fikabröd med kaffe.
Näringslivs- och utvecklingskontoret fick följa med Micael Häger och Sven Hansson på Dräneringstjänst ut på ett jobb. En fin men kylig dag i Stocksätter strax utanför Bollnäs.
På baksidan av gamla brandstationen, på Abrahamsvägen 2B finns ett av de nyaste tillskotten inom restauranger i Bollnäs; Darchin Restaurang. Den enda persiska restaurangen i Hälsingland enligt de själva - närmaste ”konkurrenterna” finns i Gävle och Sundsvall.
Bergakiosken minilivs var starten för Monica Westberg, som idag driver MW:s mat i Rengsjö. Idén om att starta kiosk och minilivs blev verklighet då en 16-årig Monica såg möjligheten i och med att lokalen i Berga fanns.
Vi träffade Fredrik Eskilsson, som driver Bollnäs Motor & Fritid till en trevlig pratstund, där vi får höra hela historien om hur han en gång i tiden började. Fredrik visar stolt upp verksamheten och lokalerna. Han håller till några kilometer söder om Bollnäs, i ”gamla Lenningepaviljongen”.
Ett av de senaste tillskotten inom skönhetsvård, HälsingeRo, hittar man på Blomkransen i Bollnäs. Men att HälsingeRo skulle öppna dörrarna var långt ifrån någon självklarhet. Något vi snabbt förstår när vi träffar Eline och Beyla, två färska enskilda företagare som tillsammans utgör HälsingeRo.
Vi träffade Team Sportia och Björn Norell, tredje generationen sporthandlare.
En solig februaridag besökte vi Mias hundpensionat och dagis, som ligger i Rabo strax utanför Bollnäs. Det är minst sagt full fart hela dagarna, just nu har Mia 23 hundar på dagis, fördelade på heltid, halvtid och deltid. Vissa hundar har även ”nattis” och en del helger.
Det är början på februari, kallt och vintrigt, så långt ifrån golfsäsongen som det egentligen går att komma när vi kliver in i Golf Lounge på Heden. Här möts vi av ”sommaren” och det första vi ser är en stor grön gräsmatta framför en fantastisk vy över Alperna sett från utslagsplatsen till första hålet på en golfbana i Kitzbühl, Österrike.
Vi träffar Ullis och Pelle Ohlin, som äger och driver en av stans äldsta butiker, Torgboden. En leksaksaffär mitt i city, fylld av leksaker. Klassiskt lego, pyssel, pussel, spel, barnvagnar, bilstolar, babysaker, ja listan på artiklar kan göras hur lång som helst.
Hästarna har alltid haft en given plats i Karolinas liv och som nioåring köpte hon sin första egna häst med pengar hon sparat ihop själv. Att hästarna spelat en viktig roll i hennes liv speglar sig tydligt redan från början av vårt samtal.
Naturlära i Hälsingland AB är ett ridgymnasium beläget vid Bergåkra gård utanför Vallsta. En familjär internatskola för ungdomar med brinnande hästintresse.
Platschef Thomas Pettersson berättar stolt om Kilafors – företaget som fyller 60 år nästa år, och som är Sveriges största tillverkare av släpvagnar, kärror och lastbilspåbyggnader – för transport av timmer, flis och anläggning.
Snickeri Tallkotten är det moderna snickeriet som med personlig service, lång erfarenhet och material av högsta kvalitet tillverkar de genuina köken som säljs över hela Sverige. - Vi är ett familjärt företag och har en mysig stämning. Jag tror många kunder uppfattar oss som genuina och ett trivsamt företag att ha att göra med, säger Anders.
Maria Märges jobbade inom industrin efter gymnasiet men kände att hon ville göra något annat. Efter att ha kikat på olika distansutbildningar då hon inte ville flytta, fastnade hon för trafiklärare utbildningen. Hon ville jobba med något där hon fick tillfälle att träffa människor.
Möbelbutiken på Ren i Bollnäs, ett företag som har sina rötter i Hallen utanför Kilafors som i tidernas begynnelse hette Björks El och startade med elinstallationer 1979. Företaget växte och 1985 flyttade Björks El in på Stationsgatan i Kilafors och började sälja vitvaror och elmaterial. I början av 90-talet flyttade Björks El ihop med Kilafors Möbler.
Precis när Jenny Sandfors som idag äger och driver InternetForm var klar med sin examen inom webbutveckling kom ITKraschen. Det begränsade möjligheterna att komma in på arbetsmarknaden. Men det gav även Jenny en push att fullfölja en tanke hon haft sen liten, att starta företag.
När Lars och Lina träffades hade Lina aldrig varit utomlands och Lars var en soffpotatis. Att det gifta paret idag driver företaget Springresor tillsammans bevisar att följa sina drömmar och passion kan resultera i en lyckad affärsidé och koncept.
Först ut i vår serie ”hej företagare” är Herman Brolin, som driver företaget Berättelsebolaget. En nybliven tvåbarnsfar, som efter studier i retorik och kommunikation har arbetat inom reklambyråbranschen i både Stockholm och Oslo.
Genom sin breda kunskap och sina erfarenheter vill Therese genom sitt företag Therese Trädgårdsmat uppmuntra och inspirera fler att odla sin egen mat. Hennes drivkraft är att fler ska få redskap till att ställa om till en mer hållbar livsstil och producera mat på ett sätt som gör att våra barn och barnbarn kan fortsätta bo på den här planeten.