
Monstrens Tid
Ett monster, korkat och lurvigt stapplar det fram och gurglar obegripligt, utan mål eller mening. Är det Satan själv som vill förgöra och döda allt vackert som någonsin funnits i mänskligheten?
En helt ny humorshow
I en samtid präglad av hot och ovisshet tycks monstren lura överallt. Här möter vi den ständigt proppmätta pojken Jönsson. Han är svältmonstret som inte ätit en enda liten skorpa i hela sitt liv. Sen har vi Hadar med sina armar av asbest, han måste sanera sig själv var tredje timme. Och vattenmonstret Ingegärd, hon blev förändrad efter att ha provat vattengympa. Nu vill Ingegärd bara bada. Till vilket pris som helst. Sen har vi såklart också tvättfatsmonstret, hästmonstret, jordbruksmonstret och alla våra andra monster.
Alla monsterfrågor flätas samman i en vild ström av associationer, berättelser och karaktärer. Sakta men säkert bänds alla begrepp upp, rädslor, skräck och skratt blir ett, och plötsligt är vi där, i monstrets tid. Eller var vi där redan innan?
Från Mammas nya kille och Klungan
Monstrets tid är en monstruös nyskriven humorföreställning som rör sig fritt kring alla våra monster. Från det barnsligaste Pixibok-monstret till det mörkaste monstret som bär på människans rena ondska. Den skrivs och framförs av Olof Wretling, Sven Björklund och Mattias Fransson som alla är en del av humorgruppen Klungan och radioprogrammet Mammas Nya Kille. Det är deras första samarbete med regissören Ada Berger.
Insläpp: ca 18.30
Paus: Nej
- Den
- till
- Kulturhuset Bollnäs, Stora scenen
- Biljettinformation Ordinarie 495 kr, Scenpass = 445 kr. Biljettpris uppges inkl. serviceavgift. Du kan även köpa dina biljetter i Kulturhusets reception. Biljettkassan öppnar också alltid en timme innan konsertens början.
- Arrangör Kulturhuset Bollnäs & Bollnäs Riksteaterförening
- Kontaktuppgifter 0278-255 77
- Kategori Teater & underhållning