1946 startade historien om Nytorp - en viktig del av samhället

Johan Hall, rektor och delägare Friskolan Nytorp AB

En av våra mest önskade "hej företagare" är Nytorpskolan i Arbrå. Vi tog till oss och åkte till skolan för en pratstund med delägaren och rektorn för skolan Johan Hall.

Historien om Nytorp

Historien om Nytorp startade 1946 då skogs- och lantmannaskolan öppnade upp dörrarna i Arbrå efter flytten från Bollnäs. Skolan drevs i offentlig regi tills 2012 då fastigheterna förvärvades av tre lokala entreprenörer och året därpå startade Friskolan Nytorps Naturbruksutbildning.
2015 utökades gymnasieutbildningarna med Bygg- och anläggnings-programmet inriktning anläggningsfordon. Idag ägs skolan av fyra delägare med den gemensamma nämnaren att de har ett stort hjärta
för Nytorp.

Verksamheten idag

På skolan bedrivs tre gymnasieprogram, elevhem samt vuxenutbildningar.
– Idag har vi efter några år med stadig ökning totalt 93 elever. Av dessa bor 64 på internat. Våra elever kommer från hela Gävleborg förutom någon som är från Stockholm samt Dalarna förklarar Johan. Storleksmässigt känns det som att skolan nått den perfekta nivån idag med strax under 100 elever. Inom Byggnad och anläggning hade vi 2.5 sökande per plats. Så det är konkurrens. Höga ingångslöner och
att det finns jobb är stor del till attraktionskraften. Nästan alla sistagångs elever har arbete klart innan de går ut sista året. Skolan är en stor och viktig arbetsgivare i Arbrå. Totalt är man 14 årsarbetstillfällen
fördelat på 18 anställda. Nytorp är en viktig del av samhället.
– Vi bidrar mycket till samhället.

Vi verkar för en levande landsbygd och försöker vara ett nav i näringslivet genom samarbeten med så många lokala företagare som möjligt.

Vi förmedlar kontakter och fantastisk arbetskraft. Eleverna som studerar på Nytorp trivs. En av anledningarna till detta är den fantastiska gemenskap som finns på skolan.
– Vi har svårt att bli av med elever när de slutat säger Johan skämtsamt. Många kommer tillbaka och hälsar på. Vi har rätt många som t.ex. kommer och spelar volleyboll på torsdagar. Lika med vårt berömda
luciatåg. De gamla eleverna kommer gärna tillbaka och hjälper de nya eleverna. Det är sån stolthet i Luciatåget, både bland gamla
och nya elever.

Vintrig utomhusbild från Nytorpsskolan med människor och fordon inför Lucia-tåget

Vuxenutbildningar

Förutom gymnasieutbildning så erbjuder även Nytorp vuxenutbildningar. Inom skoter, vattenskoter, truck och hjullastare.

Just skoterutbildningarna har blivit populära.
– Vi har utfärdat över 200 förarbevis.
Ett annat roligt inslag i gymnasieutbildningen är Ung Företagsamhet.
– Inom Lantbruk har vi haft det under lång tid. Sen en tid tillbaka har vi det även har med i Byggnad och anläggning. Ett bra sätt att få testa på, vara innovativa och få insyn hur företag fungerar. En stor del av våra elever kommer starta företag i framtiden. Och skulle de inte göra det så är UF ett utmärkt sätt att få förståelse hur företagande fungerar.

Framtiden är ljus för elever som går på Nytorp.

– Det kommer alltid behövas personal inom de segment och branscher som vi utbildar inom. Nytorp har ett gott rykte vilket också gynnar våra elever när de ska ut på arbetsmarknaden. Vi ger ungdomarna stort förtroende och de är vana att ta ansvar. De flesta flyttar hemifrån tidigt,
bara de gör att de får ta ansvar. Dessutom ska du som 16-åring sitta och köra traktor, då måste du vara mogen och ta ansvar.

Det goda ryktet sprids främst genom gamla elever som är de bästa marknadsförarna.

Den berömda nytorpsandan, stoltheten och gemenskapen.
– En stor del i detta är så klart boendet.
Man bygger relationer och livslång vänskap med varandra. En annan företeelse som är starkt förknippad med Nytorp är den årliga Nytorpdagen i september. Då visar skolan upp verksamheten samtidigt som många av de företag som skolan samverkar med får visa upp sig.
– En enormt populär aktivitet. Förra året hade vi över 2000 besökare. Den dagen, luciatåget och våra före detta elever är en fantastisk marknadsföring av vår skola.

Försäljaren som blev rektor

Att vara rektor för Nytorp är en utmaning. Förutom våra elever är vi en skola med stora lokaler och många maskiner som kräver ständigt underhåll. Sen har vi djur som kräver skötsel året om. Att vara rektor för
Nytorp är ett diversifierande arbete enligt Johan, försäljaren som blev rektor.
– Jag tröttnade på allt resande som säljjobbet krävde. Nytorp lockade eftersom jag sett verksamheten på nära håll då jag hyrde kontorsplats på skolan. Så 2015 började jag som lärare, sen tre år senare blev jag rektor. Jag brinner för att driva verksamhet och vara med och utveckla saker. Jag älskar utmaningen man får av att vara rektor på en skola som Nytorp. Det är mer en livsstil än ett yrke. Vi är en stor skola. Totalt har
vi 6500 kvm uppvärmd lokalyta och 8000 kvm biyta. Det tog mig tre år innan jag varit runt hela skolan och alla lokaler skrattar Johan.

Vi tackar Johan för en trevlig intervju, och önskar lycka till.

Företag: Friskolan Nytorp AB
Ägare: Anders Schön, Johan Hall, Linda Eriksson, Erland Hedin.
Startade: 2014
Ort: Arbrå
Verksamhet: Utbildning
Kontakt: 0278-400 80, info@nytorpcentrum.se
Intervjun som pdf Pdf, 142 kB, öppnas i nytt fönster.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
15 april 2024 kl. 11.43